به اندازه بود باید نمود خجالت نَبرد آنکه نَنمود و بود فارسی پایه سوم

به اندازه بود باید نمود خجالت نَبرد آنکه نَنمود و بود

پا را به اندازه ی گلیم خود دراز کن

روزی شاه عباس از راهی می گذشت . درویشی را دید که روی گلیم خود خوابیده . چنان خود را جمع کرده که به اندازه ی گلیم خود در آمده است . شاه دستور داد یک مشت سکه به درویش دادند . درویش شرح ماجرا را برای دوستان خود گفت .
در میان آن جمع درویشی بود ، به فکر افتاد که او هم از انعام شاه نصیبی ببرد . به این امید سر راه شاه پوست تخت خود را پهن کرد و به انتظار بازگشت شاه نشست . وقتی اسب شاه از دور پیدا شد ، روی پوست خوابید و برای نظر شاه را جلب کند هر یک از دست و پاهای خود را به طرفی دراز کرد . به طوری که نصف بدنش بر روی زمین بود . در این حال شاه به او رسید و او را دید و فرمان داد تا آن قسمت از دست و پای درویش را که از گلیم بیرون مانده بود ، قطع کنند .
یکی از همراهان شاه از او سوال کرد : که شما هنگام رفتن درویشی را در این مکان خوابیده دیدید و به او انعام دادید ، اما  در بازگشت درویش دیگری را که خوابیده دیدید تنبیه کردید . چه سری در این کار است ؟؟
شاه فرمود : درویش اولی پای خود را به اندازه ی گلیم خود دراز کرده بود ، اما درویش دومی پایش را از گلیمش بیشتر دراز کرده بود

/ 5 نظر / 569 بازدید
اسدی

سلام با توجه به گرانی شدید تنقلات مرسوم عید مانند قیمت 40 تا 50هزار تومانی پسته و بادام و .....جمعی از ایرانیان پایبند به اصول انسان دوستی تصمیم گرفته اند برای حفظ آبروی خانواده های کم در آمد و مبارزه با گران فروشی سال نو را بدون خرید و مصرف آجیل جشن بگیرند. اگر موافقید به دوستان ارسال نمایید سهم شما ارسال به 22 نفر .[گل]

محسن حمودی

سلام...خواهش میکنم از وبلاگ من دیدن فرمایید: mn158.blogfa.com

اسدی

سلام با استفاده از برنامه فوتو اسکیب می تونی آرشیو عکس را درست کنید اول این برنامه را سرچ کنید سپس دانلودش بکنید .وقتی که دانلود کردید خبر دهید تا بقیه اش را براتون بفرستم.

اسدی

سلام [گل] او آمده است؛ تا خورشید، مبدأ همه آیینه ها باشد. شکفتن بهار در بهاری دل انگیزتر؛ دمیدن گلِ حُسن در حُسنی فزون تر، روییدن گلی دلرُباتر در گلستان طاها! ولادت امام حسن عسکری(ع) مبارک باد. برنامه فوتو را دانلود کردید. ؟ خبری از دانلودش نشد.

امیر

خیلی ممنون خیلی به دردم خورد.